www.autotransport.pl47 elektrycznych autobusów dla Zielonej Góry
47 elektrycznych autobusów dla Zielonej Góry
To rekordowa liczba na polskim i europejskim rynku autobusowym
7 grudnia 2017 r.   |  Janusz Mincewicz

Ursus Bus S.A. dostarczy dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze47 elektrycznych autobusów niskopodłogowych. Wartość popisanej umowy to prawie 100 mln zł. Ostatnie zamówione autobusy wyjadą na ulice stolicy województwa lubuskiego w listopadzie 2018 r.


/ Fot. Ursus

Karol Zarajczyk, prezes Ursusa, podkreśla, że to największe zamówienie na autobusy w Europie. Produkcja takiej liczby pojazdów pochłonie dużą cześć mocy przerobowych naszych zakładów. Łączna kwota zamówień na autobusy elektryczne na przyszły rok wynosi aż 180 mln zł – nie kryje zadowolenia szef Ursusa, zakładów które dotychczas specjalizowały się w produkcji ciągników. ​

Prestiżowy przetarg Ursusa. Termin pierwszej dostawy pojazdów przewidziano na 1 VII 2018 r. Realizacja całej umowy powinna nastąpić najpóźniej do końca listopada 2018 r. Wartość autobusów wynosi 96,5 mln zł. Zwycięstwo w tym przetargu jest niezwykle prestiżowe, bo pokazuje, że dwa lata temu obraliśmy słuszną drogę, by produkcję naszych autobusów oprzeć przede wszystkim o napędy elektryczne. Cieszymy się, że coraz więcej polskich miast stawia na elektromobilność, która pozwala mieszkańcom miast oddychać czystszym powietrzem – mówi Jan Wielgus, wiceprezes Ursus Bus S.A.

Projekt jest równie ważny dla przedstawicieli Zielonej Góry. Miasto stawia na bezemisyjny transport publiczny, mając na uwadze zanieczyszczenia produkowane przez pojazdy komunikacji miejskiej z napędem spalinowym. Z drugiej strony tak duża flota autobusów elektrycznych, w perspektywie długofalowej, przyniesie spore oszczędności dla budżetu miasta.

Od wielu miesięcy pracujemy nad projektem związanym ze zmniejszeniem emisji CO2 w mieście, czyli z tym o czym głośno się mówi, walką ze smogiem. Jednym z naszych rozwiązań są niskoemisyjne autobusy elektryczne – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Zeroemisyjny. Autobus model Ursus City Smile, który zostanie wyprodukowany dla Zielonej Góry, będzie w pełni elektryczny i nowoczesny. Ma 12 m długości. W odróżnieniu od pojazdów spalinowych czy hybrydowych, które także wyposażone są w mały silnik diesla.

Elektrobus Ursusa jest zeroemisyjny. Oznacza to, że nie emituje żadnych spalin do atmosfery, dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko. Dodatkowo podczas ruszania z przystanku wytwarza czterokrotnie mniej hałasu niż autobusy z napędem diesla i hybrydowym. To kolejny, ważny czynnik, który pozytywnie wpłynie na cały miejski ekosystem Zielonej Góry – zachwalają władze Ursusa.« powrót
W ostatnim wydaniu PGT 44-45/2018 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Auto Transport - Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Marconich 3/7, 02-954 Warszawa
Tel.: +48-22-620 92 14
KRS: 45946 , Regon: 010269289 , NIP: 526-00-10-038 , Kapitał zakładowy: 100.000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus