Reklama     +48 22 620 92 04 
www.autotransport.plAutomatyzacja a kierowcy?
Transport drogowy

Automatyzacja a kierowcy?

Bosch zapytał kierowców o ich opinie na temat samochodów autonomicznych

26 lipca 2017 r.   |  AS

Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Bosch w sześciu krajach – Brazylii, Chinach, Niemczech, Francji, Japonii i USA – wynika, że w kontekście automatyzacji jazdy, kierowcy są szczególnie zainteresowani oddaniem kontroli nad samochodem podczas parkowania lub w czasie jazdy w korkach.

Większość badanych kierowców wykorzystałaby czas, w którym samochód sam jedzie, na podziwianie widoków za oknem (63 procent) oraz na rozmowę z pasażerami (61 procent). W badaniu wzięło udział 1000 osób w wieku powyżej 16 lat. Uczestnicy zostali wybrani na podstawie kryteriów określonych przez firmę Bosch oraz Lightspeed Research.

Więcej komfortu i mniej stresu za kółkiem. Uczestnicy badania wyrazili nadzieję, że zautomatyzowana jazda oznaczać będzie większą wygodę i znacznie mniej stresu za kierownicą. Samochód przyszłości – który całkowicie zwolni kierowców z potrzeby prowadzenia, obsługiwania pedału gazu i hamulca – jest przede wszystkim uważany za potrzebny na długich dystansach (67 procent) i w podróży wakacyjnej (61 procent). Większość badanych oczekuje znacznego wzrostu wygody (68 procent) i bezpieczeństwa (60 procent) w wielu codziennych sytuacjach, takich jak na przykład poszukiwanie miejsc parkingowych w miastach. W wyniku badania powstał interesujący ranking najbardziej pożądanych funkcji zautomatyzowanej jazdy. Szczególnie często wymieniane było samo parkowanie (65 procent), wyszukiwanie miejsc parkingowych w obszarach śródmiejskich (60 procent) i bezstresowa jazda w korkach (59 procent).

Więcej czasu na wypoczynek. Zrelaksuj się, usiądź, spoglądaj przez okno i ciesz się widokami – tak większość kierowców postrzega alternatywę dla ciągłej koncentracji za kierownicą. 63 procent badanych powiedział, że chciałby się zrelaksować, podczas gdy ich samochód jedzie sam. Równie ważne dla respondentów było uzyskanie większej ilości czasu na rozmowy z pasażerami. Ponad połowa (54 procent) uczestników badania wyraziła opinię, że samochody autonomiczne, dzięki ich funkcjom, są  atrakcyjniejsze. Szczególnie dla mężczyzn, nowe technologie są najważniejszym argumentem przy zakupie nowego samochodu. 52 procent z nich twierdzi, że technologia wykorzystywana w autonomicznych autach, zwiększy ich zainteresowanie kupnem nowego pojazdu, a im kierowca młodszy, tym zainteresowanie zakupem większe.

[ Bosch ]


Fot. Bosch

Fot. Bosch
W ostatnim wydaniu PGT 06-09/2020 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl