Reklama     +48 22 620 92 04 
www.autotransport.plNapędy elektryczne i hybrydowe do ciężarówek
Transport drogowy

Napędy elektryczne i hybrydowe do ciężarówek

Scania ogranicza emisję CO2

25 sierpnia 2020 r.   |  SC

Coraz więcej klientów wskazuje na potrzebę zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W odpowiedzi Scania wprowadza napędy hybrydowe i elektryczne.

Napędy elektryczne i hybrydowe Scania   |   Fot. Scania

Napęd elektryczny Scania został opracowany na podstawie doświadczeń wyniesionych z elektryfikacji pojazdów drogowych. Scania ma wieloletnie doświadczenie w produkcji silników napędzanych olejem napędowym i paliwami alternatywnymi, a dziś rozpoczynamy nowy etap, wprowadzając napęd elektryczny przyczyniający się do ograniczenia emisji CO2 – komentuje Joel Granath, starszy wiceprezes w Scania.

Elektryczne układy napędowe umożliwiają osiągnięcie znakomitych parametrów w pojazdach kompaktowych. Wszystkie komponenty układu doskonale ze sobą współpracują. Kontroluje je wspólny system sterowania. Nadal wykorzystywany jest jeden interfejs systemu sterowania i jeden interfejs mechaniczny – CAN J1939 i SAE 1 – ułatwiając integrację z zewnętrznymi komponentami. Układy napędowe Scania będą modułowe i skalowalne. W efekcie klienci będą mogli wybierać i łączyć różne komponenty dopasowując je do własnych potrzeb.

Hybrydowy układ elektryczny Scania, który pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 92%, łączy silnik elektryczny z silnikiem spalinowym – jako równoległe bądź odrębne źródła zasilania. Układ taki można z powodzeniem wykorzystać np. w koparkach, wywrotkach, kruszarkach, żurawiach samochodowych, pompach do betonu i lotniskowych wozach strażackich. W przemyśle morskim natomiast układ ten sprawdzi się np. w tramwajach wodnych, promach, jednostkach pilotujących oraz jednostkach pomocniczych w hodowlach ryb.

Rozwiązanie hybrydowe poprawia osiągi mechanizmu napędowego ze względu na moment obrotowy i dynamikę. Znacznie zmniejsza również zużycie paliwa, obniżając koszty operacyjne, poziom hałasu i emisję zanieczyszczeń. Zakres prędkości elektronicznej śruby maszynowej dopasowano do osiągów silnika, co wyklucza potrzebę montażu dodatkowej skrzyni biegów. W ten sposób udaje się ograniczyć straty energii, jak również ułatwić projektowanie i montaż wyposażenia – pomagają w tym niewielkie rozmiary jednostki.

W pełni elektryczny układ napędowy pozwala na ograniczenie emisji CO2 aż do 98% dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Takie układy napędowe można z powodzeniem wykorzystywać m.in. w wózkach wysokiego składowania, pojazdach bramowych, wywrotkach, koparkach, ładowarkach, lotniskowych wozach strażackich i ciągnikach samolotowych. Natomiast w przypadku przemysłu morskiego świetnie sprawdzą się w statkach do rejsów widokowych, na promach, statkach pomocniczych elektrowni wiatrowych i w łodziach patrolowych.

W pełni elektryczny napęd z maszyną elektryczną cechuje doskonała moc z maksymalnym momentem obrotowym i dynamiką dostępnymi od samego początku pracy. Dodatkowo bardzo duża wydajność i niskie wymagania eksploatacyjne obniżają koszty operacyjne.

Wykorzystanie hybrydowych i w pełni elektrycznych układów napędowych Scania w przyszłości może przynieść liczne korzyści w różnorodnych zastosowaniach. Niewątpliwym atutem naszych rozwiązań są wysokie parametry mechanizmu napędowego, zapewniającego dużą dynamikę i moment obrotowy od samego początku pracy – podkreśla Joel Granath.

[ mat. prasowe Scania ]

W ostatnim wydaniu PGT 06-09/2020 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl