Reklama     +48 22 620 92 04 
www.autotransport.plNowe e-myto w Belgii i Rosji
Transport drogowy

Nowe e-myto w Belgii i Rosji

Zmiany w opłatach drogowych

11 grudnia 2015 r.   |  AS

W połowie listopada ruszył rosyjski system opłat drogowych o nazwie Platon. Niespełna sześć miesięcy później swój system o nazwie ViaPass wprowadzą także Belgowie. To kolejne kroki w kierunku uzależnienia opłat za tranzyt od realnej szkodliwości pojazdów dla środowiska.


Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać u operatorów opłat drogowych, którzy zajmą się rozliczaniem nowych opłat, jak np. DKV Euro Service.

Rosja. Wprowadzone 15 listopada przez Rosję elektroniczne opłaty objęły 50 774 km dróg federalnych. Kontrakt na obsługę systemu został podpisany na 13 lat pomiędzy państwem rosyjskim a operatorem RT Invest Transportnye Systemy (RTITS). Nowy system obejmuje pojazdy powyżej 12 t i działa w technologii GPS, zliczającej przejechane kilometry. Średnia stawka za kilometr wynosi 1,53 rubla, czyli ok. 2 eurocenty. W przypadku rozliczania tych opłat swoje pośrednictwo, od początku i jako pierwszy w Europie zachodniej, oferuje operator kart DKV.

Według zapowiedzi jeden z trybów rozliczania nowej opłaty to przedpłata, w przypadku której środkami płatności są: urządzenie pokładowe, bilet lub uiszczanie opłat poprzez portal internetowy. Niestety w chwili uruchomienia systemu Platon opcja pre-pay dostępna jest jedynie dla rosyjskich firm transportowych – dla przewoźników z pozostałych krajów ma zostać uruchomiona wkrótce.

Firmy spoza Rosji w celu rozliczenia nowej opłaty muszą być za w czasu zaopatrzone w specjalny bilet. Można je zakupić lokalnie w centrach serwisowych, w samoobsługowych terminalach, poprzez aplikacje mobilne lub na stronie operatora. W każdym z tych przypadków możliwa jest płatność kartą DKV, a żadna wcześniejsza rejestracja do systemu Platon nie jest wymagana.

Belgia. 1 kwietnia nowy system o nazwie ViaPass zastąpi obowiązującą dziś w Belgii Eurowinietę i obejmie wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony DMC - zarówno belgijskie, jak i zagraniczne. Wysokość opłat zależeć będzie od masy pojazdu, klasy EURO oraz kategorii dróg. Jednym z pierwszych operatorów kart, który umożliwi rozliczanie nowych opłat, będzie DKV Euro Service - rejestracja poprzez DKV ruszyła już 1 października.

Odpowiedzialny za wdrożenie nowego systemu myta jest operator Satellic, który zajmie się dostarczaniem urządzeń. Nowe opłaty obejmą sieć dróg podlegających dziś Eurowiniecie, czyli autostrady i drogi krajowe we Flandrii, Walonii i w regionie Brukseli. Opłaty będą naliczane przy użyciu urządzenia pokładowego Satellic, które będzie można zamówić po dokonaniu rejestracji online lub nabyć w punkcie serwisowym w Belgii.

Do systemu będzie można się zarejestrować poprzez DKV Euro Service, jako jednego z pierwszych operatorów kart paliwowych. DKV przejmuje na swoje barki czynności związane z włączeniem przewoźników do systemu Viapass oraz koordynuje dostawę nowych urządzeń pokładowych. Dodatkowo każda firma, która zdecyduje się na pośrednictwo DKV, otrzymuje do dyspozycji liczne narzędzia online pomocne w planowaniu i zarządzaniu transportem. Opłaty będzie można rozliczać zarówno w trybie pre-paid, jak i post-paid. W obu przypadkach płatności będzie można dokonać kartą paliwową DKV. We Flandrii i w regionie Brukseli opłaty drogowe nie podlegają podatkowi VAT, ale inaczej jest w Walonii, gdzie drogi są zarządzane przez organizację Sofico – tam do podatek VAT jest do cen doliczany.

Białoruś. Od 1 listopada za pośrednictwem DKV można się także zarejestrować do płatności w białoruskim systemie BelToll. Obowiązuje on na 1300 km tras (w planie powiększenie do 2700 km). Do naliczania płatności obowiązkowe są tu urządzenia pokładowe. Co odróżnia DKV od innych operatorów, to płatności w trybie postpay i prepay, a także możliwość rejestracji online poprzez formularz DKV.

Systemy online operatorów kart paliwowych to nowoczesne rozwiązanie, które pomagają przewoźnikom zmniejszyć ilość roboty papierkowej związanej z opłatami drogowymi. W przypadku DKV wszystkie dokumenty są dostępne w elektronicznej formie w strefie klienta na www. Użytkownik może na bieżąco śledzić postęp w rejestracji. Ma podgląd aktualnego statusu urządzeń pokładowych oraz wszystkich dostępnych w danej chwili usługi. Zamówienia dodatkowych urządzeń lub ich wymiany można dokonać w kilka sekund.

W ostatnim wydaniu PGT 06-09/2020 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl