Reklama     +48 22 620 92 04 
www.autotransport.plPolskie naczepy w Afryce
Transport drogowy

Polskie naczepy w Afryce

Wielton na kolejnym kontynencie

2 lutego 2017 r.   |  Cezary Banasiak

Na przełomie I i II kwartału 2018 r. Grupa Wielton planuje otwarcie swojej montowni w Afryce, stając się pierwszym producentem przyczep i naczep z Europy, który znajdzie się w tej części świata. Inwestycja ma wynieść ponad 1,5 mln euro.

Nowa naczepa kurtynowa Wieltona zaprezentowana na targach IAA 2016 w Hanowerze   |   Fot. Cezary Banasiak

Zakład ma powstać w Abidżanie, największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej, a decyzja o poszerzeniu przez Wielton portfolio o fabrykę w Afryce zapadła po przeprowadzonych w zeszłym roku zmianach prawnych na obszarze Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej.

Nowe przepisy zmieniły m.in. dopuszczalną masę całkowitą pojazdów, które mogą się poruszać po lokalnych drogach, a to z kolei sprawi, że część obecnej floty pojazdów ciężarowych będzie musiała być wymieniona. Wielton chce w związku z tym wykorzystać niewątpliwy wzrost popytu na nowe przyczepy i naczepy, licząc na sprzedaż w tym rejonie ponad 1000 pojazdów rocznie.

Zmiany w UEMOA to jedno, a spodziewane w najbliższym czasie w Afryce poważne inwestycje infrastrukturalne i gospodarcze, to drugie. Obie rzeczy będą zapewne sprzyjać rozwijaniu działalności na kontynencie. W Afryce powstaną tysiące kilometrów nowych dróg. Powstaną porty, lotniska i elektrownie. Wraz z inwestycjami wzrośnie zapotrzebowanie m.in. na naczepy, przyczepy, wywrotki i inne pojazdy, jakie Wielton ma w swojej ofercie - zapowiada prezes Grupy Mariusz Golec.

Inwestycje. Program przyjęty przez kraje Unii Afrykańskiej w 2013 r. zakłada, iż do 2020 r. łączne nakłady na projekty infrastrukturalne mają wynieść 68 mld dol., a w kolejnych trzydziestu latach, aż 360 mld dolarów.

Wielton zamierza w nowej montowni składać trzy swoje produkty: naczepy wywrotki, naczepy podkontenerowe oraz platformy. Montownia w Afryce będzie trzecim takim obiektem wieluńskiej firmy, po Rosji i Włoszech.

 

W ostatnim wydaniu PGT 06-09/2020 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl