Reklama     +48 22 620 92 04 
www.autotransport.plRekordowe zamówienie na 100 pojazdów zasilanych gazem
Transport drogowy

Rekordowe zamówienie na 100 pojazdów zasilanych gazem

Ciężarówki Scania dla KP Logistik

2 kwietnia 2019 r.   |  AS

Scania dostarczy 100 pojazdów ciężarowych na skroplony gaz ziemny (LPG) firmie KP Logistik ze Stavenhagen w Niemczech. To największe do tej pory pojedyncze zamówienie na tego typu pojazdy.

100 ciężarówek Scania na gaz dla KP Logistik   |   Fot. Scania

Nowe ciągniki Scania R410 zostaną rozdzielone między centra logistyczne KP Logistik w Stavenhagen i Wustermark koło Berlina. Będą wykorzystywane do dostaw produktów spożywczych, głównie do sieci Netto i Norma w Berlinie oraz na terenie wschodnich Niemiec.

Tym strategicznym zamówieniem na pojazdy zasilane gazem chcemy zapoczątkować bardziej zrównoważony transport i dać przykład całej branży transportowej. Pojazdy na gaz ziemny emitują mniej dwutlenku węgla niż zasilane olejem napędowym. Możliwa też jest dalsza redukcja, nawet do 90 proc., jeśli użyjemy biogazu – mówi David Brokholm, dyrektor zarządzający KP Logistik GmbH.

Oprócz kwestii związanych z ekologią, źródłem korzyści dla KP Logistik jest zwolnienie z opłat drogowych oraz subsydia dla pojazdów zasilanych gazem, jakie obowiązują w Niemczech od początku 2019 r. Przyczyniają się one do zrównoważenia wyższego kosztu ciągników zasilanych gazem. To ułatwiło nam podjęcie decyzji o wdrożeniu napędu gazowego – komentuje David Brokholm.

Nowe pojazdy Scania będą pracować od 4 do 5 lat, a każdy z nich pokona w tym okresie 800 000 km. Ciągniki są wyposażone w duże kabiny z dwoma leżankami, system multimedialny klasy premium oraz elementy wspierające bezpieczeństwo.

Dzięki dwóm zbiornikom skroplonego gazu o pojemności 340 i 400 l, zasięg pojazdów sięga do 1100 km. Dostawcą paliwa jest Liquind 24/7. Firma uruchomi latem br. stacjonarne stacje tankowania w Wustermark i Stavenhagen, które będą otwarte dla wszystkich klientów. Infrastruktura do tankowania skroplonego gazu ziemnego na terenie Niemiec stopniowo rozrasta się. Do końca 2019 r. ma powstać 20 stacji.

KP Logistik jest holenderską firmą, pozostającą w rękach jednej rodziny od trzech pokoleń. Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność na terenie Niemiec w 1990 r., a w 2005 r. otworzyło centrum logistyczne pod Berlinem. W niemieckich oddziałach firmy jest zatrudnionych 400 osób. We flocie przedsiębiorstwa znajduje się z 150 pojazdów Scania.

Wszystkie, nowe ciągniki Scania należące do KP Logistik zostaną objęte pełnym kontraktem serwisowym. Zarówno obiekt Scania LKW-Center-Petersen w Stavenhagen, jak i pracujący w nim mechanicy zostały przygotowane do bezpiecznej obsługi pojazdów gazowych.

Pierwszy pojazd ciężarowy Scania zasilany LNG został dostarczony w Niemczech we wrześniu 2018 r., wkrótce po decyzji parlamentu niemieckiego o zwolnieniu pojazdów zasilanych gazem z mautu. Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie pojazdami zasilanymi gazem. Zamówienie od KP Logistik jest jak dotychczas największym zamówieniem na pojazdy tego typu – komentuje Christian Hottgenroth, dyrektor sprzedaży pojazdów ciężarowych Scania na Niemcy i Austrię.

[ materiały prasowe Scania ]

W ostatnim wydaniu PGT 06-09/2020 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl