Reklama     +48 22 620 92 04 
www.autotransport.plUbezpieczenie transportowe może uratować firmę
Transport drogowy

Ubezpieczenie transportowe może uratować firmę

Polisa to nie koszt, lecz inwestycja

20 kwietnia 2015 r.   |  Krzysztof Koprowski

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność produkcyjną, handlową lub usługową, ale także eksporter lub importer, który wysyła lub sprowadza różnego rodzaju towary, narażony jest na powstanie szkody w trakcie trwania transportu. Ubezpieczenie mienia w transporcie – Cargo, choć nie uchroni go przed przykrymi zdarzeniami, to jednak zapewnia rekompensatę finansową na pokrycie niespodziewanych, często bardzo wysokich, wydatków.


Warning: getimagesize(http://www.pgt.pl/img_ar/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /_art.php on line 110

Przewoźnicy szukający ubezpieczeń transportowych nie powinni traktować polisy jako zbędnego kosztu, lecz jako inwestycję. Ubezpieczenie daje bezpieczeństwo w trudnej dla przedsiębiorcy sytuacji i może znacznie ograniczyć koszty własne po zaistniałej szkodzie. Ostateczny wybór powinien zostać poprzedzony sprawdzeniem towarzystw ubezpieczeniowych od strony procesu likwidacji szkód, wymaganych dokumentów szkodowych czy kosztów dodatkowych w związku z zaistniałą szkodą – mówi Sławomir Deliś, menedżer ds. ubezpieczeń transportowych w Gothaer TU S.A. – Klienci mogą wybierać między bardzo tanim ubezpieczeniem z ograniczonym zakresem ochrony, szerokim katalogiem wyłączeń i wysokimi udziałami własnymi, a dobrym ubezpieczeniem „szytym na miarę”, dopasowanym do indywidualnych potrzeb klienta, lecz związanym z wyższym kosztem polisy. Przedsiębiorca świadomy powstania szkody w transporcie, mogącej zachwiać płynnością działalności firmy, najczęściej wybiera drugą opcję dającą mu większe poczucie bezpieczeństwa.

Obowiązkowe Cargo. Ubezpieczenie cargo zabezpiecza cały proces transportu mienia – od momentu rozpoczęcia jego załadunku na środek transportu, po zakończenie rozładunku mienia ze środka transportu w miejscu przeznaczenia. Taka polisa chroni przedsiębiorcę przed stratą polegającą na utracie, uszkodzeniu, ubytku lub zniszczeniu załadunku w czasie jego przemieszczenia w następstwie zdarzeń losowych. Takimi zdarzeniami mogą być m.in. pożar, wybuch, powódź, grad, a także wypadek środka transportu, kradzież z włamaniem lub zaginięcie.

W transporcie krajowym najczęściej stosowany jest zakres ubezpieczenia tzw. All risk jako najszerszy zakres ochrony. Jeśli chodzi o transport międzynarodowy, to zakres ubezpieczenia formułowany jest w oparciu o Instytutowe Klauzule Ładunkowe (I.C.C.) będące uznanym międzynarodowym standardem ubezpieczania cargo.

OC przewoźnika. Świadomy właściciel firmy transportowej, produkcyjnej lub handlowej powinien wyposażyć się także w ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego. Warto, żeby zawierało szeroki zakres ochrony, z sumą ubezpieczenia odpowiadającą wartości przesyłki (w transporcie krajowym), a w transporcie międzynarodowym, kwocie wynikającej z dokonanej przez nadawcę deklaracji wartości towaru. Dobre ubezpieczenie dla spedytora powinno obejmować zakresem odpowiedzialność cywilną, wynikającą z wejścia spedytora podczas realizacji umowy spedycji w prawa i obowiązki przewoźnika drogowego, lotniczego, morskiego (tzw. przewoźnik umowny).

Suma i cena ubezpieczenia. Minimalna suma ubezpieczenia, na jaką decydują się przewoźnicy, to 100 tys. euro. Najczęściej jednak, z uwagi na wyższą wartość załadunku, suma ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego jest wyższa i wynosi 250 tys. euro. Oferta rynkowa w zakresie maksymalnych sum ubezpieczenia sięga nawet do 1,5 mln euro.

Wysokość składki za ubezpieczenia transportowe uzależniona jest od wielu czynników, m.in. rodzaju i wartości przewożonego mienia, trasy przewozu, rodzaju transportu, oczekiwanego zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz szkodowości. W odniesieniu do umowy jednostkowego ubezpieczenia cargo, składki zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. W przypadku umowy generalnej składka minimalna to kilkaset złotych.

Warto jednak podkreślić, że odpowiedzialni i świadomi zarządzający działalnością produkcyjną, handlową lub usługową, przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, powinni kierować się nie tylko wysokością składki, ale przede wszystkim zakresem ubezpieczenia – mówi Sławomir Deliś.

W ostatnim wydaniu PGT 06-09/2020 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl