Reklama     +48 602 706 846 
www.autotransport.plWęzeł tatrzański
Transport drogowy

Węzeł tatrzański

Dobra wiadomość dla kierowców

2 lutego 2016 r.   |  Andrzej Uznański

W tym roku ruszy budowa w Poroninie kluczowej dla Zakopanego i całego Podhala inwestycji, czyli węzła tatrzańskiego, zwanego także i w tym wypadku gordyjskim. Każdy podróżny jadący zwłaszcza w sezonie letnim czy zimowym od strony Nowego Targu do Zakopanego nie mógł nie stanąć w potężnym korku w Poroninie.

Tak ma wyglądać węzeł na Zakopiance   |   Fot. ZDW w Krakowie

W tej miejscowości, w sierpniu 2015 r., podpisano porozumienie w sprawie węzła na Zakopiance, gdzie krzyżują się drogi do i z Zakopanego, do Bukowiny Tatrzańskiej i centrum Poronina, ponadto do Morskiego Oka i Łysej Polany, a także w stronę Zębu. Poza tym przez skrzyżowanie przebiega linia kolejowa i każdy przejazd pociągu powoduje duże utrudnienia w ruchu.

Porozumienie sygnowali Marek Sowa, ówczesny marszałek małopolski, Jacek Krupa, obecny marszałek, wtedy członek zarządu województwa małopolskiego, Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA, a także Teresa Smajek, jego zastępca. Obecny był również Paweł Olszewski, wówczas sekretarz stanu w MiR. Nie przypadkiem, jako że ten resort przeznaczył na inwestycję 46 mln zł (jej koszt jest szacowany na 40-42 mln, a wykup gruntów to ok. 5 mln zł).

Założono, że pierwsza łopata powinna zostać wbita wiosną 2016 r. Nowym skrzyżowaniem można byłoby przejechać w 2017 r. Gdy prace zostaną ukończone kierowcy udający się do Bukowiny będą mogli skorzystać z tunelu pod linią kolejową, a zmierzający do Zakopanego i Nowego Targu ominą rondo dodatkowym pasem. Dzięki temu ruch lokalny od strony Bukowiny nie będzie kolidował z ruchem po Zakopiance, a także z linią kolejową Zakopane - Nowy Targ. Z kolei na obecnym skrzyżowaniu Zakopianki z drogą w stronę Zębu powstanie rondo. Będą wjeżdżać na nie kierowcy jadący w stronę tej wsi, a także Bukowiny (droga poprowadzi wspomnianym wyżej tunelem).

Obecnie prowadzone są działania formalno-prawne związane z wdrożeniem inwestycji. Trwa wycena nieruchomości i działek znajdujących się w jej obrębie. Niebawem rozpocznie się wypłacanie za nie rekompensat. Te prace winny zakończyć się w lutym. Nie ustalono jeszcze dokładnego terminu rozpoczęcia prac drogowych, jako że przed inwestorem są jeszcze procedury przetargowe. Niemniej rozplanowano w miarę szczegółowo wykonanie inwestycji na lata 2016-2017, działania głównego inwestora – Zarządu Dróg Wojewódzkich – są procedowane zgodnie z harmonogramem.

Mieszkańcy Poronina i okolic są na bieżąco informowani o stanie zaawansowania przygotowań do uruchomienia robót. To ważne, bo mieli oni wiele zastrzeżeń do tego przedsięwzięcia, którego realizacja była planowana dużo wcześniej. Warunkiem koniecznym jej powodzenia była aprobata lokalnej społeczności.

ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl