www.autotransport.plWszystkie pojazdy na prąd?
Wszystkie pojazdy na prąd?
Szwedzi w czołówce innowacyjności
16 lutego 2017 r.   |  AS

Szwedzkie miasto Värnamo zamówiło kolejne cztery elektryczne autobusy hybrydowe Volvo, dzięki czemu od jesieni tego roku cały transport publiczny miata (19 tys. mieszkańców) będzie się składał z pojazdów zelektryfikowanych (część hybrydowa). To czyni je wyjątkowych nie tylko w Szwecji.


Volvo 7900 Electric Hybrid / Fot. Volvo

Nowe autobusy to modele Volvo 7900 Electric Hybrid, nie emitujące żadnych spalin przez prawie 70% swojej trasy.

Lider. Fakt, że Värnamo zdecydowało się odegrać wiodącą rolę w stworzeniu systemu zrównoważonego transportu publicznego za sprawą naszych autobusów hybrydowych, jest wydarzeniem zarówno imponującym, jak i przynoszącym naszej firmie wiele satysfakcji. Autobusy zasilane elektrycznie są przyszłością zarówno dla dużych, jak i małych miast - mówi Martin Spjern, Kierownik ds. Obsługi Kluczowych Klientów w Skandynawii w Volvo Buses.

Dzięki temu posunięciu, stawiamy kolejny krok w kierunku budowania atrakcyjnego miasta przyszłości, skupiając się na rozwoju i uwzględniając wzrost populacji w mieście (wzrost do 40 tys. do 2035 r.) - dodaje Behnam Sharo, architekt miasta Värnamo.

Volvo 7900 Electric Hybryd jest nie tylko wydajny i oszczędny, ale także pracuje bardzo cicho. Ładowanie baterii na stacji ładowania trwa od 3 do 4 min. z wykorzystaniem systemu znanego jako Opportunity Charging (system doładowań).

W porównaniu z busami zasilanymi olejem napędowym, elektryczne hybrydy zużywają ok. 60% mniej energii. Autobusy używane na terenie Värnamo będą jeździły dzięki odnawialnej energii elektrycznej oraz paliwu HVO, redukując emisję dwutlenku węgla o 90%.

Cztery nowe elektryczne hybrydy Volvo wraz ze stacją ładowania ABB, zostaną dostarczone jako gotowe rozwiązanie, a producent będzie odpowiedzialny za konserwację autobusów i ich baterii przy stałym koszcie miesięcznym. Jesteśmy bardzo zadowoleni z inwestycji. Pokazuje ona, że możemy być w czołówce pod względem nowych technologii, mimo że nie jesteśmy jednym z trzech największych miast Szwecji - chwali się Rune Backlund, regionalny polityk.

Elektryczne autobusy hybrydowe oraz autobusy elektryczne Volvo są już używane w transporcie miast takich jak: Göteborg, Sztokholm, Hamburg, Luksemburg oraz Kurytyba.« powrót
W ostatnim wydaniu PGT 49-52/2018 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Auto Transport - Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Marconich 3/7, 02-954 Warszawa
Tel.: +48-22-620 92 14
KRS: 45946 , Regon: 010269289 , NIP: 526-00-10-038 , Kapitał zakładowy: 100.000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus